Krosnis ir židinys praeityje.

Vienas mano didžiausių pomėgių yra ekskursijos po įvairiausias istorines vietas. Atrodo būtų sunku rasti žymesnę vietą, kuroje dar nebuvo įžengusi mano koja.  Nuo mažyčių piliakalnių iki didžiųjų Lietuvos dvarų ir pilių – viskas išniukštinėta ir ištyrinėta. Pomėgį keliauti atradau dar pradinėse klasėse, o su metais apetitas išvysti naujų vietų tik didėjo ir didėjo. Pastaruoju metu susidomėjau senovės žmonių gyvenimo būdu – kur gyveno, kaip atrodė jų būstas.  Gyvename geografinėje zonoje, kurioje visi keturi metų laikai labai ryškūs, iš tiesų pasidarė labai įdomu, kaip senovėje žmonės prie jų prisitaikydavo.

Kad iškęstų žiemą, žmogui neužtenka kailinių ir storų batų. Jam reikia pastogės, kuri būtų šildoma. Remiantis istoriniais šaltiniais net iki 15 a. pab. Lietuvių valstiečiai savo namo kampe arba viduryje šildėsi atviru židiniu. Krosnis atsirado tik 16 a. Ji buvo statoma be dūmtraukių ir šaltiniuose vadinamos dūminėmis arba duonkepėmis krosnimis. Yra pastebimi du krosnių tipai, tai žemaitiškasis ir aukštaitiškasis tipai.

Kol valstiečiai šildėsi ir maistą gamino paprastose, gan nesudėtingai surestose krosnyse, turtingieji miestiečiai ir bajorai savo namus puošdavo koklinėmis krosnimis. Kokliai būdavo ornamentuojami, galėjo būti įvairių spalvų. Kuo didikas turtingesnis, tuo įstabesnė ir gražesnė krosnis bus pas jį namuose. Kokliai būdavo gaminami ir Lietuvos teritorijoje, taip pat vežami iš kitų šalių. Ornamentikoje būdavo vaizuojami heraldijos simboliai, giminės simboliai, kartais atvaizduojamas istorinis įvykis, religijos motyvai. Koklinės krosnys statomos ir šiais laikais.

Kartu su krosnimis dvaruose galima rasti ir židinių. Paprasta buitinė krosnis labiau skirta apšildyti patalpą ir gaminti maistą, tuo tarpu židinio paskirti neapsiribojo vien šildymo funkcija – jis taip pat kūrė jaukumo ir prabangos efektą. Gali būti, kad lemtingiausi ir svarbiausia sprendimai praeityje valstyvės valdymo klausimais, būdavo priimami rusenant židinio liepsnai. 

Židinių bei krosnių galima rasti iš šių laikų žmonių namuose. Dažniausia jie įrengiami namuose arba edviuose butuose. Butuose židiniai dažniausiai būna elektriniai arba dujiniai, tuo tarpu namuose jau yra galimybė įsirengti židinį arba krosnį kūrenamą malkomis. Miestuose kronys bei židiniai atlieka namo apšildymo funkciją, kartais, ypač židiniai, tampa gan prabangia interjero detale. Tuo tarpu kai kuriose Lietuvos kaimo vietovėse žmonės krosnį vis dar naudoja ir maisto ruošimui.

Domėtis mūsų praeitimi yra labai naudinga ir įdomu, todėl visiems rekomenduoju kuo daugiau keliauti ir pažinti.