Kas yra kuperozė?

Kuperozė, taip pat žinoma kaip išsiplėtę kapiliarai, "vorinės venos" arba kuperozė, yra būklė, kuriai būdingas nuolatinis smulkių kapiliarų išsiplėtimas, jų sienelių storėjimas ir elastinių savybių sumažėjimas, lydimas kraujo sąstingio. Vorinės venos dažniausiai pasireiškia ant nosies, skruostų ir skruostikaulių.

Belladerma.lt klinikoje naudojamas Cutera lazeris yra veiksmingas būdas pašalinti išsiplėtusius kapiliarus Kaune.

Moterys dažniau nei vyrai susiduria su šia būkle, ypač ją pastebi plonos ir blyškios odos savininkės.

 

Yra 4 stadijos

1 stadija – jai būdingas odos jautrumo padidėjimas, tam tikromis sąlygomis (pavyzdžiui, karštoje patalpoje su sausu oru) ant veido gali atsirasti laikina eritema ir dirginimas, nedidelis išsiplėtusių kapiliarų skaičius. vizualizuojamas jų fone.

2 etapas – eritema tampa patvari, palaipsniui besiplečiantys kapiliarai susijungia į tinklelį, o kraujagyslės tampa ryškios spalvos.

3 etapas – atsiranda stazinė eritema su ryškiu kraujagyslių tinklu; oda įgauna šviesiai pilkšvą atspalvį, pastebimi uždegiminiai elementai.

4 etapas – patologiniame procese dalyvauja indai visame veido paviršiuje, oda sustorėja, tampa šiurkšti.

Rožinės atsiradimo etiologinius veiksnius galima suskirstyti į endogeninius ir egzogeninius

Endogeniniai veiksniai apima paveldimą polinkį. Kraujagyslės sienelės elastingumo sumažėjimas yra genetiškai nulemta būklė, kurią apsunkina išoriniai veiksniai, tokie kaip karštis ar šaltis. Įgimta rožinė gali rodyti hormonų disbalansą, somatines ligas, apatinių galūnių venų vožtuvų aparato silpnumą ir kt.

Egzogeniniai veiksniai, lemiantys rožinės atsiradimą, yra širdies ir kraujagyslių sistemos ligos, kepenų ligos, endokrininės sistemos sutrikimai, pavyzdžiui, skydliaukės ligos. Nenormali lytinių hormonų gamyba menopauzės ar nėštumo metu gali sukelti rožinę.

Kai kuriais atvejais hormoninių kontraceptikų vartojimas sukelia kraujagyslių trapumą. Mažų kraujagyslių, įskaitant poodinius, mikrocirkuliacijos pažeidimas yra viena iš cukrinio diabeto apraiškų.

Rožinės riziką didina autoimuninės ligos, kai kurios virškinamojo trakto ligos

Į rožinę linkusią odą neigiamai veikia tiek staigus temperatūros kritimas, tiek per šaltas ar karštas oras. Buvimas tiesioginiuose saulės spinduliuose, pavyzdžiui, lankymasis soliariume, gali turėti neigiamos įtakos kraujagyslių lovos būklei.

Ne paslaptis, kad piktnaudžiavimas alkoholiu ir rūkymas yra pavojingi sveikatai. Tačiau žmonėms su silpnomis kraujagyslėmis šie blogi įpročiai gali labai pabloginti odos būklę.

Reikėtų atidžiai stebėti savo mitybą – kava, aštrus, riebus maistas ir gazuoti gėrimai labai apsunkina rožinės eigą.

Yra įrodymų, kad odos mikrobiotos pažeidimas išprovokuoja epidermio barjero disfunkciją, dėl to padidėja odos jautrumas išoriniams veiksniams ir išsivysto rožinė.

Dermatologo konsultacijos ir pagalba

Atsiradus vadinamosioms voratinklinėms venoms, reikėtų kreiptis į dermatologą. Tačiau atsižvelgiant į tai, kad šią būklę gali lemti įvairios priežastys ir ligos, kartais prireikia bendrosios praktikos gydytojo, gastroenterologo, kardiologo, endokrinologo konsultacijos.

Norėdami paskirti tinkamą gydymą, gydytojas turi atidžiai apklausti pacientą, išsiaiškinti, ar nėra blogų įpročių, lėtinių ligų ir paveldimo polinkio, išsiaiškinti mitybos režimą ir pobūdį.

Diagnozei nustatyti įtarus gretutines ligas, gydytojas gali paskirti šiuos tyrimus: biocheminis kraujo tyrimas (jei įtariama kepenų liga ir pankreatitas).

Geriausi gydymo metodai

Itin svarbu vengti provokuojančių veiksnių, provokuojančių rožinės paūmėjimą ir progresavimą – streso, temperatūros pokyčių ir kt. Psichoemocinės būsenos ir ypač autonominės nervų sistemos darbo normalizavimas prisideda prie šios kraujagyslių patologijos vystymosi prevencijos.

Terapijos pagalba galima pašalinti matomus odos defektus, tačiau visiškai išgydyti ligą galima tik tinkamai gydant pagrindinę ligą, kuri sukėlė šį simptomą.

Kosmetinei korekcijai naudojami tiek medicininiai metodai, tiek aparatinės procedūros

Vaistų terapija visų pirma apima kraujagyslių sienelių stiprinimą ir kraujotakos gerinimą. Dažniausiai gydytojas skiria vietinę terapiją tepalų, gelių, turinčių angioprotekcinių (kraujagysles apsaugančių) medžiagų – askorutino, askorbo rūgšties, vitaminų P, E, K pavidalu.

Kosmetinės procedūros yra: mezoterapija, lazerio terapija, elektrokoaguliacija, ozono terapija, fotoklerozė.

Tačiau pagrindinė terapinė priemonė – kasdienė tinkama odos priežiūra, įskaitant privalomą jos apsaugą nuo ultravioletinės spinduliuotės naudojant apsauginius kremus, kurių SPF ne mažesnis kaip 15-20, o būnant karštoje saulėje – ne mažesnis kaip 30-50.

Šaltinis: https://www.belladerma.lt