Pagrindiniai filialo ir dukterinės įmonės skirtumai

Tarkime, kad užregistravote įmonės registracijos adresą ir jai sekasi tikrai gerai. Dabar jūs ieškote potencialių augimo galimybių. Galbūt norėtumėte plėstis, bet nežinote, kokia įmonės struktūra tinka jūsų veiklai.

Arba galite matyti, kad įmonės laikosi „filialu“ arba formalesnėmis aplinkybėmis – kaip dukterinė įmonė. Šiame straipsnyje paaiškinsime, kaip veikia filialai ir dukterinės įmonės ir kokie pagrindiniai jų skirtumai.

Pagrindiniai klausimai

  1. Dukterinė įmonė yra atskira įmonė, kurios akcijos priklauso didesnei „patronuojančiai“ bendrovei.
  2. Filialas yra atskiras fizinis biuras, kuris yra didesnės įmonės dalis.

Kas yra filialas?

Filialas tai lyg įmonės atstovybė tik fiziškai visai kitoje vietoje. Toks įmonių steigimas yra labai populiarus plečiant savo verslą. Pvz., Lietuvoje yra daugybė užsienio bankų filialų ir pan. Filialas vykdo tokią pačią veiklą kaip ir pagrindinė įmonė.

Svarbu atkreipti dėmesį, kad filialas turi savo atskirą vadovą ir valdymo struktūrą, nuo to tiesiogiai priklauso ir filialo sėkmė. 

Kas yra dukterinė įmonė?

Dukterinė įmonė priklauso kitai įmonei, kuri turi mažiausiai 50 procentų jos akcijų. Ta įmonė, kuri valdo dukterinę, vadinama perkančiąja (dar motinine, patronine ir kt.) ir ji turi lemiamą įtaką. Taip pat gali būti ir atidėta dukterinė įmonė – tai trečioji įmonė, kurią įsteigia dukterinė.

Viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl steigiama dukterinė įmonė, tai noras kažkiek atskirti veiklas. Tai padeda komunikacijoje su klientais, lengviau įvertinti atskirus rezultatus bei jeigu dukterinei įmonei nesiseka, tai nesmugdo pagrindinės įmonės (motininės). 

Galima tiesioginė ir netiesioginė motininės įmonės įtaka. Turėdama akcijų daugumą, ji gali įtakoti valdymą ir svarbiausių sprendimų priėmimą. Netiesioginė motininės įmonės įtaka būtų trečiajai įmonei – dukterinės dukterinei (atidėtai dukterinei).

Kalbant apie atsakomybę, tai motininė įmonė už dukterinės įmonės prievoles ir įsipareigojimus atsako tik išimtinais atvejais (dėl nesąžiningo motininės įmonės elgesio dėl kurio dukterinė sukėlė nuostolių kreditoriui ir pan.).

Esminiai skirtumai tarp filialo ir dukterinės įmonės

  • Atsakomybė. Pats filialas nėra juridinis asmuo, o už jo prievoles atsako filialą įsteigusi įmonė. Jei filialas negali vykdyti savo finansinių įsipareigojimų, tai juos padengti turės pagrindinė įmonė. Tuo tarpu dukterinės įmonės atveju, steigėjo atsakomybė taikoma tik išimtiniais atvejais, už įsipareigojimų nevykdymą atsakinga pati dukterinė įmonė.

  • Laisvė. Filialas yra visiškai priklausomas nuo pagrindinės bendrovės, užsiima ta pačia veikla, o dukterinė įmonė nepaisant to, kad priklauso didesnei įmonei, turi daugiau įtakos sprendimuose ir veiklos vykdyme (bet ne visada gali vykdyti identišką veiklą). 

  • Juridinis asmuo. Filialas nėra juridinis asmuo – jis tik priklauso juridiniam asmeniui. Dukterinė įmonė pati yra juridinis asmuo.

Pabaigai

Apibendrinant galima teigti, kad naujų įmonių steigimas nėra labai paprastas dalykas, o tiek filialas, tiek dukterinė įmonė turi savų pliusų ir minusų. Kiekviena bendrovė norėdama plėstis, pati turi nuspręsti, kokią riziką ir atsakomybę gali prisiimti ir kokių reikia laisvių.

Taip pat svarbu atkreipti dėmesį į tai, kokioje šalyje bus vykdoma veikla, nes Lietuvoje veikia vieni įstatymai, o kiekvienoje kitoje šalyje galimi savi niuansai.

Straipsnis paruoštas pagal www.financelt.lt