Kas svarbiausia kolekcionuojant ir nuo ko pradėti?

 

Tikriausiai ne vienas iš mūsų prisimena cigarečių dėžutėmis nuklijuotas sienas, kramtomų gumų lipdukus ar sporto kortelių kolekcijas. Tikriausiai ne viena tokia kolekcija guli stalčiuja ir pas Jus. Tačiau kolekcionavimas vis dar idomus ir šiomis dienomis. Vaikams įdomiausi lipdukai, prekybos centrų žėtonai ar suvenyrai, vėliau kolekcijos persipina su istorija ar mūsų gyvenimo būdu. Iš kelionių ne vienas mielai parsivežame viešbučių muiliukus, magnetukus, bei atskiroms šalims būdingus autentiškus objektus bei suvenyrus, papuošalus ir t.t. Melomanai itin vertina retas vinilines plokšteles – juk taip norisi išgirsti tikrą, o ne kompiuteriu pakoreguotą, tų laikų muzikos skambesį.

Dažnas klausimas, kylantis pradedančiajam kolekcionieriui – nuo ko pradėti. Svarbiausia – susikonkretinti kolekcionavio temą. Turint vieną ar kelias pagrindines temas Jūs galėsite daugiau isigilinti į konkrečios kolekcijos subtilybes, o be daug skirtingų temų kaip ir daug darbų – kokybės nebelieka.

Kolekcijos tematika

Dažniausios kolekcijų temos yra šios:

  • Numizmatika (monetos, banknotai)
  • Faleristika (ordinai, ženkliukai, apdovanojimai)
  • Muzika (vinilinės plokštelės, kasetės, CD, įvairūs grotuvai ir t.t.)
  • Technika (retro technika, video leistuvai (videkai), kameros, fototechnika, spausdinimo mašinėlės)
  • Modeliukai (architektūriniai, auto modeliukai, mašinėlės, laivų modeliai, figūrėlės, kariniai modeliai)
  • Spauda (žurnalai, laikraščiai, nuotraukos, knygos ir t.t.)

Kaip matome pasirinkimas labai platus, tačiau išsirinkę mieliausią temą – nesigailėsite. Po kiek laiko pastebėsite, kad Jūsų kolekcija plečiasi, nes investuoti į vieną kolekciją galima žymiai efektyviau ir įsigyti daug retesnių ar brangesnių kolekcijos elementų.

Kolekcijos pobūdis

Kolekcijos pobūdis gali būti įvairus, tačiau svarbu jį žinoti, norint struktūrizuoti kolekciją – pagal, istoriją, pagal vietovę, pagal tipą ir t.t.

Pradėkime nuo pavyzdžio. Įsivaizduokime Jūs planuojate kolekcionuoti monetas. Paprasčiausias kolekcionavimo būdas pagal vietovę. Tokiu atveju rinktume visas skirtingas monetas pvz.: iš viso pasaulio. Keliaudami neišleistume visų išsikeistų monetų ir išskirtines atidėtume kolekcijai.

Kolekcionavimas pagal istoriją šiek tiek sudėtingesnis. Įsivaizduokime Jus domina LDK (Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istorija). Tokiu atveju monetos pačios Jūsų nepasieks, teks jas pirkti iš kitų kolekcionierių, įvairių klubų, metalo ieškotojų ir t.t. Lietuvos laukuose nemažai mėtosi per karus paliktų monetų, jos iškasamos kasinėjant ar tiesiog ieškant su metalo detektoriais. Šiuo atveju svarbu neapsigauti – pirkti iš patikimų šaltinių ir žmonių. Kinijoje labai plačiai kaldinamos monetų klastotės.

Tokios monetos atrodo itin gražiai ir yra netolygios savo amžiui. Svarbu paminėti, kad klastočių būdavo ir seniau, net ir pačios LDK laikais, tačiau dabar randamos klastotės jau stipriai surūdijusios dėl prastų metalų. Įsitikinti ar tai klastotė ar ne verta tik tikrai brangioms monetoms. Pasaulyje yra agentūrų atliekančių monetų analizę ir duodančių sertifikatus, todėl monetos vertė dar labiau išauga.

Kolekcionuoti pagal tipą retesnis, tačiau irgi pasitaikantis kolekcionavimo būdas. Numizmatikos atveju rinktumėte pvz.: tik sidabrines monetas, arba tik lito monetas. Gal tik progines monetas ir t.t.

Kolekcinių daiktų tiražas

Pagrinde kolekcijos vertę apsprendžia tiražas – kiek daug objektų buvo pagaminta, kuo jų mažiau, tuo jie retesni – todėl ir vertingesni. Modeliukų kolekcionieriai dažnai ieško riboto leidimo (limited edition) automobilių modelių. Dažnai jie turi net ir savo dokumentus įrodančius autentiškumą. Tas pats galioja ir vinilinių plokštelių, žurnalų ar proginių monetų kolekcionieriams.

Kaip plėsti savo kolekciją ir kur pirkti kolekcinius daiktus?

Norint išplėsti savo kolekciją labai svarbu pirkti iš patikimų žmonių, bei gauti garantijas, jog gausite tikri tą – skelbime nurodytą prekę. ManoKolekcija portalas yra skirtas kolekcionieriams, todėl čia rasite konkrečiai tik kolekcinių daiktų skelbimus. Patogiai ir saugiai elektroninės bankininkystės pagalba apmokėsite už prekes ir gausite 14 dienų kokybės garantiją.

Jei gauta prekė neatitinka aprašymo, ją išsiunčiate atgal ir mes gražiname pinigus. ManoKolekcija portalas suteikia apsaugą savo pirkėjams, todėl ne tik lengvai randate norimas prekes, bet ir perkate saugiai. Norint parduoti besikartojančius kolekcinių daiktų egzempliorius, taip pat galite talpinti nemokamus kolekcinius skelbimus ir taip gauti pirkinių savo naujiems kolekciniams daiktams.

Kolekcijos eksplotacija ir kur pikrti kolekcionavimo priemones

Kolekcijos eksponavimas ir eksplotacija labai svarbu, todėl reikia pasirūpinti specialiais dėklais, dėžutėmis ir kitomis kolekcionavimo priemonėmis. Tvarkingai sudėta kolekcija ne tik bus įdomi ir ją paprastai galėsite parodyti savo draugams ir artimiesiems, bet ir bus saugi – nesibraižys, nepraras kokybės ir neapdulkės.

Kolekcionuoti yra smagu, todėl linkime kuo daugiau domėtis ir nelaukiant pradėti.