Tailando masažas ir kiti pasaulio masažai – nauda svekatai

Tajų masažas kaip savita gydomoji sistema buvo sukurtas prieš daugiau kaip du tūkstančius metų. Pasakojama, kad šio masažo pradininkas Shivago Komarpaj buvo paties Budos gydytojas. Per daugelį amžių tajų masažo technikai ir ritualams įtakos turėjo ne tik Tailando, bet ir Indijos, Kinijos bei visos Pietryčių Azijos kultūros ir tradicijos.

 

 

– Kuo tailandietiškasis masažas skiriasi nuo tradicinio?

– Tailandietiškasis masažas visų pirma siejamas su gydomuoju, o ne atpalaiduojamuoju poveikiu, todėl nuo seniausių laikų žmonės jį praktikavo kaip vieną populiariausių ir veiksmingiausių gydymo būdų.
Tajų masažas padeda iš kūno pašalinti susikaupusius teršalus, druskas ir toksinus, skatina organizmą aktyviau kovoti su varginančiomis ligomis ir sutrikimais.

Priešingai negu tradicinis, tailandietiškasis masažas atliekamas ne ant stalo, bet ant grindų, ant patiesto čiužinio. Ypatingas dėmesys skiriamas kojų masažui. Spaudžiamieji judesiai atliekami pirštais, plaštakomis, delnais, dilbiais, alkūnėmis ir kojomis. Atliekant masažinį judesį į vieną kūno tašką yra perkeliama apie 70 % masažą atliekančio žmogaus kūno svorio.

Dėl stipraus spaudimo žmogus gali jausti sveiką skausmą, tačiau tai visiškai normalus reiškinys, kadangi stimuliuojami gilesni audiniai. Viso masažo metu stimuliuojama apie 100 svarbių žmogaus energinių taškų, reguliuojančių gyvybinių organų ir sistemų veiklą.

– Kokią naudą žmogaus organizmui teikia tajų masažas?

– Kaip dauguma masažų, taip ir tailandietiškasis visų pirma padeda atpalaiduoti kūno raumenis, sumažinti kai kurių kūno vietų įtampą, dažnai atsirandančią dėl netaisyklingos sėdėsenos ar stovėsenos, dėl nuolatinio streso ir emocinės įtampos.

Tajų masažas skatina medžiagų apykaitą, gerina kapiliarų kraujotaką. Į organus, odos paviršių ir raumenis priplūsta apie 10–20 kartų daugiau kraujo negu atliekant tradicinį masažą ar sportuojant.

Sumažėja virškinimo sutikimų, migrenos simptomų, praeina galvos skausmai, stiprėja imuninė sistema, gerėja sąnarių lankstumas, sausgyslių ir raumenų tamprumas. Be to, tajų masažas stabdo senėjimo procesus, atkuria organizmo jėgas.

– Ar tajų masažas gali pagerinti emocinę savijautą?

– Jeigu žmogus patiria didelį emocinį stresą, kenčia nuo nervinio išsekimo, nemigos, jaučia staigius nuotaikos pokyčius, tajų masažas gali būti puiki terapija. Stimuliuojant skirtingus taškus ne tik pašalinama įtampa, bet ir suaktyvinama smegenų veikla, lengviau pasiekiama fizinė ir emocinė harmonija.

Šis masažas taip pat padeda suaktyvinti kiaušidžių veiklą, todėl yra itin naudingas moterims menopauzės metu. Be to, šis masažas laikomas būdu seksualinei energijai sužadinti, vyriškajam ir moteriškajam libido atkurti. Tik nereikėtų klaidingai įsivaizduoti, kad šio masažo metu patiriamas seksualinis malonumas.

– Kaip atliekamas tajų masažas?

– Pačiame Tailande masažo metu klientas vilki natūralaus audinio pižamą, tačiau daugumoje SPA centrų masažuojamas dažniausiai nuogas kūnas. Atliekant masažą aplinka turi būti itin švari. Kiekvienam klientui privalo būti patiesiama nauja švari paklodė. Prieš kiekvieną procedūrą masažuotojas turi sau ir klientui nuplauti rankas bei kojas.

Masažas pradedamas nuo kojų kylant link juosmens ir kaklo. Viskas atliekama lėtais, monotoniškais judesiais. Antroji masažo dalis yra tempimas. Tempiami ir mankštinami raumenys, kuriems būdingas sąstingis. Vėliau klientas pasodinamas ir masažas užbaigiamas jam sėdint. Kartais gali būti jaučiamas lengvas galvos svaigimas, todėl po procedūros žmogui duodama atsigerti natūralios žolelių arbatos.

Tradicinis tajų masažas trunka 1,5–2 val., tačiau kai kuriuose SPA centruose jo trukmė kur kas trumpesnė. Atliekant tajų masažą nenaudojamas aliejus, aromaterapija, nebūdingi lengvi prisilietimai ar ramūs glostymai, nes masažas skirtas sveikatinimui, o ne vien malonumui. Siekiant gerinti savijautą arba gydyti, šį masažą reikėtų atlikti ne mažiau kaip tris kartus per savaitę.

– Kaip ruošiami tajų masažo specialistai?

– Svarbiausia paminėti, kad tikrasis tradicinio tajų masažo mokoma būtent Tailande. Čia dėmesys skiriamas ne tik masažo technikai, bet ir ritualams, istorijai, filosofijai. Mokant masažo daug dėmesio skiriama žmogaus anatomijai ir fiziologijai. Masažo specialistas turi itin gerai išmanyti žmogaus raumenų ir kaulų struktūrą, gebėti individualizuoti kiekvieną savo klientą, matyti skirtumus, identifikuoti galimas problemines vietas.

Masažuotojas privalo pirštais užčiuopti, kur prasideda ir kur baigiasi kūno raumuo, nes tik tada gebės spaudimą nutaikyti tiksliai į reikiamą tašką. Tradicinio masažo technikos paprastai mokomasi dėl būsimo finansinio atlygio, o tailandietiškojo masažo subtilybių besimokantiems masažuotojams mokytojai pabrėžia, kad specialistas visų pirma turi būti suinteresuotas išmokti padėti sau. Tada sugebės padėti ir kitiems.

Tailande ruošiant specialistus mokoma, kad motyvacija turi būti grindžiama penkiomis dogmomis: „Aš tai darau, nes noriu daryti“, „Aš tai darau, nes galiu tai daryti“, „Aš suteikiu žmogui gera“, „Aš padedu žmogui geriau jaustis“, „Aš gausiu už tai padėką arba atlygį“. Požiūris į klientą privalo būti vien teigiamas, o visi asmeniniai rūpesčiai paliekami nuošalyje. Tailandietiškojo masažo specialistas turi mokėti pašalinti ir kliento visas neigiamas emocijas ir blogas mintis.

Kitų pasaulio šalių masažai

Balio masažas atliekamas lengvais ir vidutinio stiprumo masažiniais judesiais, pasitelkiant įvairų eterinį aliejų, akmenis, kartais aromaterapiją. Tradicinis Balio masažas atpalaiduoja raumenis, stimuliuoja limfinę sistemą ir gerina kraujotaką.

Havajų, arba lomilomi, masažas yra atliekamas delnais, dilbiais, pirštais, alkūnėmis, keliais, kojomis, netgi akmenimis ir lazdomis. Kartais masažo metu naudojami lubrikantai, arba drėkikliai. Havajiečių teigimu, tikras lomilomi masažas turi būti atliekamas namuose ir pradedamas malda arba meditacija.

Japoniškasis, arba anma, masažas išsiskiria tuo, kad kūnas ne spaudomas, bet minkomas, kratomas ir trinamas. Masažas atliekamas per drabužius, nenaudojama jokių pagalbinių priemonių ar aliejaus. Ši senovinė Japonijos masažo terapija labai prisidėjo formuojantis šiuolaikiniam šiatsu masažui. Anma masažo metu suaktyvinama raumenų ir giluminių audinių kraujotaka.

Filipinų, arba hilot, masažas yra gydomoji terapija, kurios metu taikomi masažiniai judesiai ir sąnarių tempimas naudojant augalų, dažniausiai bananų, lapus. Teigiama, kad hilot masažas atpalaiduoja raumenis, gydo patemptus sąnarius, kaulų ir raumenų sistemos ligas. Masažas taikomas moterims nėštumo ir gimdymo metu, taip pat po gimdyminiu laikotarpiu.

Švediškasis, arba klasikinis, masažas yra viena populiariausių Europos masažo praktikų. Atliekant penkių rūšių masažinius judesius atpalaiduojami raumenys, mažinamas skausmas, sąnarių sąstingis, gerinama kraujotaka.

Kiniškasis masažas atliekamas stumiamaisiais, tempiamaisiais ir minkomaisiais judesiais spaudžiant akupresūrinius taškus. Masažo metu naudojamos įvairios gydomosios vaistažolės. Masažas padeda nuo ūminių ir lėtinių raumenų ir kaulų ligų ar negalavimų.