Kaip rūpintis gyvūnų sveika mityba?

 

Naminis gyvūnas- geriausias žmogaus draugas. Rūpintis juo yra pagrindinė šeimininko pareiga.  Deja, labai daug šeimininkų nekreipia daug dėmesio augintinio maisto pasirinkimui, kadangi dažnas atvejis kai viskas nulemia kainą, o ne sudėtis.

Šiame straipsnyje aptarsime pagrindinius dalykus, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį norint palaikyti gyvūno sveiką mitybą.

Rūpi kaina, bet ne sudėtis

Dažnas atvejis tas, kad šeimininkai pirkdami kačių ar šunų maistą neatkreipia dėmesio į pašaro sudėtį. Prioritetą vieniems sudaro kuo pigesne kaina, kitiems svarbiau yra įsigyti įvairiausių žaislų augintiniui, o ne susikoncentruoti ties energine verte ir maistingumu.

Kita dalis perka augintiniams tik tai, ką tie mėgsta, nepriklausomai nuo kainos arba žalos sveikatai, kurią tas maistas gali sukelti.

Iš tikrųjų, labai svarbu yra atkreipti dėmesį į maisto sudėtį. Ją turi sudaryti baltymai, mineralinės medžiagos, vitaminai ir neapdoroti riebalai bei aliejai. Kitas aspektas tas, kad būtina yra  vengti cheminių konservantų, dirbtinių skonio stipriklių ir dažiklių.

Jeigu maistas atitinka šių reikalavimų, galima daryti prielaidą, kad jis tikrai yra kokybiškas ir tinkamas gyvūno naudojimui.

Pašaro sudėtis

Baltymai

Baltymai yra pagrindinė organizmo ląstelių statybinė medžiaga, tad augintinis turi gauti jų pakankamai. Taip pat reikia pabrėžti, kad vištienos miltai, kurie padaryti iš smulkintos vištienos bei turi didelį mėsos koncentratą yra daug vertingesni negu paprastas maistas su vištiena.

Šunims yra rekomenduojama valgyti maistą, kuris turi didelės biologinės vertės baltymus, tokius kaip mėsos, žuvų miltai. Katinams labai svarbu gauti tinkamą kiekį aminorūgsčių, ypač taurino, kurio jų organizmas pats negamina ir kuris yra tik gyvūniniuose baltymuose.

Neapdoroti riebalai

Pašare taip pat turi būti pakankamas kiekis neapdorotų riebalų, tokių kaip lašišų aliejaus, kuriame yra daug nesočiųjų riebiųjų rūgščių, taip pat kokosų aliejaus. Pagrindinę kokosų aliejaus sočiųjų rūgščių dalį sudaro lauro rūgštis, kuri pasižymi antibakterinėmis savybėmis.

Šie aliejai gerina augintinio virškinimą, jo dantenų ir kailio būklę. Taip pat tokie aliejai skatina greitesnį gyvūno sveikimą, o retkarčiais savo antivirusinių savybių dėka, gali sumažinti gyvūno burnos kvapą.

Tad matome, kad neapdorotų aliejų dėka pagreitinamas maistinių medžiagų įsisavinimas, pagerinama bendra gyvūno sveikatos būklė, tad yra svarbu palaikyti tokių riebalų balansą keturkojo organizme.

 Angliavandeniai

Angliavandeniai yra energijos šaltinis, kuris taip pat yra reikalingas gyvūnui. Celiuliozės pagalba maistas virškinamas greičiau ir tokiu būdu yra valomas žarnynas.

Yra labai svarbu, kad augintinis gautų angliavandenius iš alergijos nesukeliančių žaliavų ir neprasidėtų komplikacijų. Angliavandenių trūkumą galima kompensuoti didesnį riebalų bei baltymų kiekiu, bet yra geriau šerti gyvūną tokiu maistu, kuris turi daugiau ląstelienos ar celiuliozės.

Vitaminai ir mineralinės medžiagos

Svarbiausi vitaminai, kurie yra reikalingi augintiniui tai A, D, E ir K vitaminai, kurie yra tirpūs riebaluose,o B ir C – tirpūs vandenyje. Gyvūnas turi gauti reikiamą vitaminų kiekį su subalansuotu maistu.

Geriau nerizikuoti ir neeksperimentuoti su vitaminų papildomu kiekiu , kadangi tai gali privesti prie neigiamų pasekmių.

Mineralinės medžiagos yra būtinos normaliam gyvūno organizmo funkcionavimui ir ligų prevencijai, todėl pašare reikėtų dairytis kalcio, fosforo, seleno.

Pabaigai

Straipsnyje aptarėme naminio gyvūno sveikos mitybos aspektus bei tinkamo pašaro sudėtį. Prieš perkant pašarą, svarbu atkreipti dėmesį į šiuos aspektus ir tada Jūsų gyvūnas bus tikrai sveikas, o jo mityba bus tinkamai subalansuota.