Interjero dizainerės patarimai

„Jei jau gali sukurti interjerą dideliam poros šimtų kvadratų ploto namui, tai kelių dešimčių kvadratų ploto butas jums jokia problema“, dizaineriams į akis kalba mažai su interjeru susidūrę žmonės. Visgi interjero specialistai teigia, jog namų ir butų interjerų sprendimai dažnai skiriasi kaip diena nuo nakties. Kuo ir kodėl – trumpai aptarsime šiame straipsnyje.

Esminis buto ir individualaus namo skirtumas yra akivaizdus – tai erdvė. Lietuvoje įprastas vidutinio dydžio namas siekia 200 kvadratinių metrų ploto, tuo tarpu, sakykim dviejų kambarių butas nesiekia 60 kv.m. Tai lemia skirtingą požiūrį į šiuos objektus ir skirtingus akcentus. Individualiame name yra daug erdvės ir daug laisvės kūrybai, galima kiekvienoje namo erdvėje ieškoti ir kurti akcentus. Tuo tarpu buto interjeras sukuria iššūkį – kaip iš mažos erdvės išspausti kuo daugiau.

Butas yra nedidelis su tradicinėmis problemomis – maža vonia, kurioje vos tik telpa vonia ir praustuvė, retais atvejais pavyksta įtalpinti skalbimo mašiną. Virtuvė taip pat kišenėlė, nepriklausomai nuo to ar tai vieno ar keturių kambarių butas. Virtuvėje dažniausiai turi tilpti ne tik įprasti virtuvei buitiniai prietaisai, spintelės, stalviršiai, tačiau dar papildomai vietą užima ir skalbimo mašina, jei ši netelpa į vonią. Kartais sprendžiant mažų erdvių problemą yra kertamos sienos, dažniausiai iš buto plano ištrinama pertvara tarp vonios ir tualeto, taip pat tarp svetainės ir virtuvės. Ir visame tame pertvarkymo chaose interjero dizaineris turi rasti geriausius sprendimus, kurie ergonomiškai išnaudotų visas erdves, neapkrautų buto ir suteiktų jam stilingą išvaizdą. Neskaitant to, kad bute turi būti jauku ir patogu gyventi.

Nuosavame name veiksmas vyksta priešingai, čia gausu kambarių, jie dideli, juos reikia užpildyti, randant tą aukso viduriuką tarp pustuščio minimalistiniu vadinamo apstatymo ir perkrauto sovietiniais laikais dvelkiančio interjero. Namas, ypač jei jis kelių aukštų, yra padalintas į kelias erdves, tarp kurių interjero dizaineris turi rasti sąlyčio taškų – tai yra sugebėti juos atskirti, tačiau tuo pačiu ir švelniai sujungti.

Kurio, buto ar individualaus namo, interjero dizainas yra sudėtingesnis? Kiekvienas iš jų turi savo iššūkių, tačiau jei atsižvelgtume vien į baldų parinkimą, laimėtų individualus namas, teigia interjero dizainerė Ernesta Rekštienė. Taupant kiekvieną buto centimetrą tenka baldus gaminti pagal individualius užsakymus, projektuoti ir kurti specialius baldus ar modifikuoti gaminamus. Tai atima papildomo laiko, o taip pat dažnai ir kainuoja papildomai. Tuo tarpu individualus namas yra erdvesnis, jame lengviau pritaikyti baldų salonuose parduodamus baldus, kurių pasirinkimas šiais laikais tikrai yra nemažas.