Perka mišką – kaip galima pelningai parduoti?

Vienas iš didžiausių miško savininkų galvosūkių kaip uždirbti iš savo miško, kaip gauti didžiausią įmanomą naudą? Reikia pastebėti, kad vienas net ir mažiausias neatsakingas žingsnelis miškininkystės srityje gali kainuoti didelius nuostolius. Visų pirma, kad miškas auga ilgai, o laikas skaičiuojamas dešimtmečiais. Tad specialistai pataria prieš atliekant kažkokius veiksmus reiktų gerai išsiaiškinti taisykles ir pasekmes. Ne veltui liaudyje sako : „devynis kartus matuok, o dešimtą kartą kirpk“. Ypatingai ši taisyklė taikoma „žaliems“ miško savininkams.

Tad jei nusprendėte parduoti mišką turite sužinoti kokia yra jūsų miško kaina. Dažnai pasitaiko, kad įmonės teigia, jog perka mišką brangiausiai Lietuvoje. Tačiau ar jie perka brangiausiai vargiai ar sužinosime. Todėl žavėtis tik patraukliu pasiūlymu neverta. Miškininkystės ekspertai pataria ieškoti patikimos įmonės.  Jos perka mišką už realią rinkos kainą. Ir sandėriu greičiausiai būsite patenkinti.

Ar parduoti medieną išsikirtimui?

Labai dažnai miško savininkai dvejoja ar parduoti medieną išsikirtimui. Vienas iš šio pardavimo privalumų, kad jums liks žemės sklypas. Jūs ir toliau liekate žemės savininkas. Tačiau čia gali būti ir trūkumų. Jūs turėsite savo jėgomis atsodinti mišką. Ir tai svarbu padaryti pagal miškotvarkos reikalavimus. Jei šis etapas jums atrodo sudėtingas, patariame parduoti mišką su sklypu. Parduodami mišką su visu žemės sklypu kartu parduodate ir rūpesčius dėl miško priežiūros, atsodinimo, tvarkymo ir t.t.

Tad kuris būdas jums labiau tinkamas- spręskite patys.

Kaip žinoma nuo 2015 metų sausio 1 dienos yra įsigaliojęs įstatymas, kad privačių miškų savininkai moka 5 procentų mokestį nuo parduotos medienos. Prieš priimant įstatymą būta daug diskusijų. Tačiau šio mokesčio šalininkai turėjo gana rimtą argumentą. Neva šis mokestis reikalingas kelių priežiūrai, kuriais naudojasi ir gadina privačių miškų savininkai. Taigi šis mokestis jau priimtas, patvirtintas, tad jau nieko čia nepadarysi. Tad jei parduosite medieną, šis mokestis bus taikomas ir jums.

Miško pirkimo ir pardavimo dokumentacija

Jei mišką perka ne bendrasavininkas, tuomet reikalinga gauti Nacionalinės žemės tarnybos leidimą. Leidimo išdavimas gali užtrukti iki 25 darbo dienų. Tad jei planuojate mišką pardavimą pasirūpinkite šio leidimu iš anksto.

Miško pirkimo pardavimo procedūra forminama pas notarą. Taip pat atkreipkite dėmesį į papildomus mokesčius, jei miško savininkas esate trumpiau nei 10 metų. Tuomet bus reikalinga sumokėti mokesčius valstybei.

Ką daryti jei mišką valdote su bendrasavininkais?

Dažnai pasitaikanti situacija, kaip miškas paveldėjimo būdu atitenka daugiau nei vienam savininkui. Tad jei vienas miško valdos savininkas nusprendžia parduoti mišką, dažnai kiti savininkai tam prieštarauja. Todėl tenka spręsti miško nuosavybės padalinimo klausimą. Svarbu žinoti, kad Lietuvoje draudžiama skaidyti miško valdą į mažesnius nei 5 ha plotus.

Tad jei miško savininkų yra daugiau turite pirmiausia pasiūlyti jiems įsigyti jūsų miško valdą. Kai jie atsisako, tada ramia širdimi galite ieškotis kito pirkėjo.

Vienas svarbus aspektas, į kurį dažnai pamirštama atkreipti dėmesį. Jei jūsų miško valda yra saugojamoje teritorijoje tuomet pirmumo teisė pirkti mišką atitenka valstybei.

Jei reikalingas profesionalus patarimas kaip pelningai parduoti mišką – susisiekite su ekspertais pusbroliai.eu