Nuo ko priklauso nuotekų valymo įrenginių kainos?

Nuotekų valymo įrenginiai jau tapo savaime suprantamu ir pripažįstamu dalyku buityje. Visi supranta, jog esmė yra ne tik kažkaip atsikratyti nuotekomis, tačiau užtikrinti ir švarią aplinką, tinkamą nuotekų tvarkymą ir, savaime suprantama, pasilengvinti sau buitį. Tačiau kol yra renkamasi kokį nuotekų valymo įrenginį įsirengti, susiduriama su daugybe niuansų, techninių parametrų, reikalavimų ir kriterijų. 

Matant daugybę pasirinkimų ir variantų, natūraliai kyla klausimas, nuo ko priklauso nuotekų valymo įrenginių kainos? Būtent apie tai pabandysime ir pakalbėti. 

Tačiau pirmiausia derėtų pažymėti, jog kaina susideda iš dviejų dalių – pačio nuotekų valymo įrenginio, jo tipo, dydžio, galingumo, gamintojo bei nuo jo montavimo sudėtingumo, vietos, kur bus montuojama savybių.

Įrenginio kaina

Lietuvoje siūloma kelių skirtingų gamintojų nuotekų valymo įrenginiai. Taip pat yra skirtingi nuotekų valymo įrenginių tipai, būdai kaip valomos nuotekos. Tad ir jų kainos nuo pigiausio iki brangiausio gali skirtis geru tūkstančiu eurų ar net daugiau. 

Paprastai renkantis įrenginį jau iš karto galima matyti standartinę kainą ir specifikaciją. Todėl atrodo nėra jokių paslėptų kainos niuansų ar netikėtumų. Ir visgi, renkantis įrenginį reikia žiūrėti ne į pigiausią jo versiją, ne tą kainą kuri pateikiama „kainos nuo“. Nes tai minimalus įrenginys, pats mažiausias ir mažiausiai galingas. Jis nėra blogas ar netinkamas, tiesiog jis skirtas minimaliam naudojimui.

Kiekvienas gamintojas minimalių poreikių patenkinimui gali būti pasirinkusi skirtingą dydį. Vienos įmonės mažiausias įrenginys gali būti skirtas 2-3 namo gyventojams, tuo tapu kito gamintojo 3-4 žmonėms. Štai todėl lyginti skirtingų gamintojų kainas reikia konkrečiai savo situacijai. Lengviausia – pateikus užklausas. 

Nuotekų valymo įrenginio kaina priklauso nuo:

  • Nuolatinių namų gyventojų skaičiaus,

  • Sanitarinių mazgų namuose skaičiaus,

  • Įpročių (indų plovimas rankomis ar indaplovėje, dušas ar vonia),

  • Įprastai sunaudojamo vandens kiekio, 

  • Numatomų pasikeitimų šeimoje (pvz, šeimos pagausėjimas). 

Apsispręsti kokio dydžio įrenginį įsigysite reikia nesiremiant kaina. Čia nėra vietos taupymui. Pasirinktas per mažas įrenginys nepatenkins šeimos poreikių, bus perpildytas, pradės skleisti nemalonius kvapus ir kels tik nepasitenkinimą. Todėl reikia skirti laiko konsultacijoms, išklausyti patarimų ir tinkamai nuspręsti.

Valymo įrengimo kaina

Tam, kad pasirinktas nuotekų valymo įrenginys pradėtų veikti, reikia ne tik jį išsirinkti ir nusipirkti, tačiau ir įsirengti savo namų sklype. Tam reikia specialistų pagalbos. Be to, įrengimas taip pat yra su savo niuansais, kurie lemia įrengimo kainą. 

Pirmas žingsnis norint įsirengti nuotekų valymo įrenginius – reikia turėti projektą ir turėti leidimą nuotekų tinklo įrengimui. Jei jų nėra, reikia kreiptis į regiono aplinkos apsaugos departamentą, jie išduoda valymo įrenginio projektavimo sąlygas. Pagal jas parengimas projektas, su kuriuo gaunamas leidimas įrengimui vykdyti. Tai galima atlikti patiems, tačiau jei įmonė iš kurios planuojate įsigyti valymo įrenginį taip pat ir daro projektus – galite drąsiai šį darbą patikėti jiems. 

Nuotekų valymo įrenginio montavimo kaina labai priklauso nuo sklypo savybių ir grunto. Nuo grunto tipo priklauso ar reikės nukasti gruntą ir atvežti naują. Nuo sklypo tipo priklauso ar yra kur išleisti išvalytas nuotekas ar reikia įrengti infiltracijos lauką ir pan. Sumontavus įrenginius dažnai lieka atliekamo grunto. Jo išvežimas taip pat įeina į montavimo kainą. 

Taip pat reikia nepamiršti, kad montavimo kainą lemia ir sklypo plotas ir galimybės jame montuoti įrenginį. Reikia nustatyti apsaugines zonas, kad būtų išlaikyti atstumai iki kaimynų, iki namų, iki artezinio gręžinio, jog būtų patogu privažiuoti išsiurbti dumblo talpą ir pan. 

Apibendrintai

Kaip matote, nuotekų valymo įrenginių ir jų montavimo darbų kaina priklauso nuo kelių svarbių sudedamųjų. Taigi, iš pirmo sakinio nė vienas konsultantas nepateiks tikslios kainos. Norint žinoti tikslią sąmatą, reikia atsakyti į ne vieną klausimą. Bet tai yra normali ir natūrali proceso dalis.