Medinių dailylenčių atsparumo svarba pastato išorės apdailai

Lauko medinės dailylentėsAtsparios medinės dailylentės

Statybinės medienos atsparumas ypač svarbus pastato išorėje. Medinės dailylentės gaminamos iš tvirtų, įvairioms gamtos sąlygoms ir drėgmei atsparių medžių. Ilgaamžiškumą užtikrina iš atšiauriomis sąlygomis augusių medžių, tokių kaip Sibiro eglė ar Šiaurinis maumedis, pagamintos dailylentės. Maumedžio dailylentės – klasikinis pasirinkimas. Tokios lentos pasižymi savo spalvų ir medienos apdirbimo būdų, tinkamų šiam medžiui, įvairove bei atsparumu tiek medieną mėgstantiems kenkėjams, tiek nenuspėjamiems Lietuvos orams.

 

Dailylenčių, gaminamų iš maumedžio, savybės

Sibiro arba Šiaurinis maumedis gali būti pačių įvairiausių spalvų, pradedant šviesiai geltona ar oranžine ir baigiant auksine. Šio medžio dailylentės ne tik gražios, bet ir tvirtos, nes maumedis – vienas tvirčiausių medžių apskritai. Maumedis auga lėtai, todėl iš jo pagamintų dailylenčių tankis yra didelis, pati mediena – sunki, todėl gaminiai iš šios medienos yra itin tvirti.

Iš maumedžio gaminamos dailylentės gali būti naudojamos ne tik vidaus, bet ir lauko apdailai, išoriniam namo ar kito pastato fasadui apkalti. Dėl savo tvirtumo šios dailylentės itin mėgstamos tokiems statiniams, kaip prekybos centrai, mokyklos, kitos daug lankytojų turinčios vietos, dekoruoti.

Maumedžio dailylenčių apdorojimo būdai

Kitaip nei pušies ar eglės dailylentės, iš maumedžio pagamintos lentos turi daug dervų, tad jų nebūtina impregnuoti ar dažyti. Vis dėlto dirbtinai neapdorotos maumedinės lentos po daugelio metų gali įgauti pilką atspalvį ir prarasti savo natūralią, gražią spalvą. Todėl maumedžio medienos produktus patartina padengti apsaugine alyva.

Tam, kad alyva geriau padengtų medį, maumedžio dailylentės yra obliuojamos. O norint, kad maumedis įgautų tamsią ar net visiškai juodą spalvą, iš jo pagamintos dailylentės gali būti dengiamos geležies oksidu.

Taigi, kodėl verta rinktis maumedžio dailylentes?

Pagrindinė priežastis, kodėl ne visi gali sau leisti įsigyti maumedžio dailylentes, yra gana aukšta šių produktų kaina. Tačiau maumedis yra toks tankus ir turi tiek natūralių dervų, kad į jį nepajėgia įsiskverbti ne tik dauguma vabzdžių, bet ir tokie medžio kenkėjai, kaip puvėsis, kerpės ar grybelis.

Dėl didelio medienos tankio, maumedžio dailylentės yra itin stiprios, todėl jose daug sunkiau atsiranda tokie mechaniniai pažeidimai, kaip išmušimai, duobutės, įbrėžimai. O kuo medyje mažiau pažeidimų, tuo į jį sunkiau įsiskverbti kenkėjams.

Maumedžio dailylentės išlieka gražios ir nepažeistos ilgiau nei bet kurio kito medžio produkcija. Pavyzdžiui, gerai apsaugota lauke esanti maumedžio mediena gali išlikti tvirta ir graži net iki 150 metų!