Šiandien vis dažniau ir dažniau girdime kalbas apie grįžtančias į madą vinilines plokšteles ir patefonus. Dažnai matome tėvų, senelių nostalgiškus veidus, kurie labai puikiai prisimena šį muzikos klausymo būdą, kaip vieną iš pagrindinių pramogų savo jaunystės laikais. Buvo užmiršta, tačiau labai sparčiai atgimsta. Prisiminkime nuo ko ir kaip atsirado vinilinės plokštelės.
Trumpai apie vinilines plokšteles
Vinilinės plokštelės atsirado 1946m. kai išradėjas Emilis Berlineris panaudojęs diską ir adatą vesdamas horizontalioje plokštumoje, sukūrė gramofoną. Vinilinės plokštelės pakeitė iki to plokšteles gaminamas iš šelako. Vėliau patobulėjus grojimo trukmei, viena vinilinė plokštelė galėjo groti apie pusvalandį.
Vinilinė plokštelė – analoginio garso laikmena, diskas, ant kurio išraižytas spiralinis griovelis, kintantis pagal garso bangą.
Lietuvoje vinilinės plokštelės pradėtos leisti 1964m. kai buvo įkurta įrašų kompanija „Melodija“. Ši kompanija bendradarbiavo su plokštelių fabrikais esančiais Rygoje ir Maskvoje. Tuo metu didžiausius tiražus leisdavo muzikos ansambliai: „Nerija“, „Kopų balsai“.
Ką daryti, norint įsigyti ir klausyti vinilines plokšteles
Pirmiausia, šiek tiek pasidomėti apie tai ir suprasti, kad tai reikalauja investicijų ir truputį darbo. Prižiūrėti būtina tiek plokšteles, tiek patį grotuvą. Paprastai vinilų grotuvo sistema susideda iš trijų dalių: grotuvo, stiprintuvo ir kolonėlių. Kai kurie grotuvai turi dvi funkcijas sujungtas į vieną. Tokiu atveju reikalinga tik grotuvas ir kolonėlės. Visa tai kainuoja nemažus pinigus, tačiau jei jau pasiryžote tikrai rasite jums tinkamiausią variantą. Kalbant apie vinilines plokšteles kaina gali prasidėti nuo 1 eur. Priklauso kokie lūkesčiai ir reikalavimai. Labai smagu pirkti naujus daiktus, juos saugoti, tačiau atrastas naudotas – gali suteikti daug daugiau džiaugsmo. Niekas neprilygsta jausmui, ieškant retenybės savo kolekcijai sendaikčių turguje, ar kitoje naudotų daiktų parduotuvėje.
Prisegu žemėlapį, kur vieną iš tokių parduotuvių galite rasti Vilniuje.
Tinkama plokštelių priežiūra
Ar kada nors pagalvojote, kad labai svarbu, kaip vinilinės plokštelės yra laikomos. Svarbiausia, kad plokštelė horizontaliai gulėtų tik tuo metu, kai ji yra ant grotuvo. Lentynose ar dėžėse jos turi stovėti vertikaliai.
Valyti po kiekvieno grojimo. Grojant plokštelei ji prikaupia labai daug dulkių grioveliuose. Labai svarbu po grojimo nuvalyti dulkes ir dėti atgal į dėklą. Jeigu bandysite leisti plokštelę, kuri yra apdulkėjusi, žinoma, grotuvas ir muzika gros, tačiau taip gadinsis tiek plokštelė, tiek grotuvo adatėlė.
Kuo dažniau atnaujinti adatėles. Kuo dažniau ir kuo geresnes adatėles keisite savo grotuvui, tuo ilgiau galėsite džiaugtis kokybišku garsu. Tai paprasčiausias būdas iš bet kokio grotuvo išgauti idealiausią garsą.
Apibendrinant tai nuostabi investicija melomanams ar tiesiog žmonėms pavargusiems nuo ekranų. Išbandykite ir pajusite tą pilnumo jausmą namuose skambant vinilinei plokštelei. Gal vinilinių plokštelių ieškojimas ir kolekcionavimas taps jūsų vienu iš hobių.